Skip to content
9 miesięcy ago

524 words

Nidoviruses podsumowuje bieżące informacje o nieco niejasnej, ale coraz ważniejszej grupie wirusów, które zawierają koronawirusy infekujące ludzi, w tym wirusa, który powoduje ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Epidemia SARS, która rozpoczęła się cicho jesienią 2002 r. I rozprzestrzeniła się na początku 2003 r. Na większość kontynentów świata – ze śmiertelnością około 10% – doprowadziła do dużego napływu pieniędzy badawczych na pole. Tak się złożyło, że mała, ale entuzjastyczna grupa wirusologów już poświęciła swoją karierę odkrywaniu tajemnic nidowirusów, a dla nich SARS był tylko najnowszym i wartym odnotowania dowodem zdolności koronawirusa do wywoływania przytłaczającej choroby z patogeneza. Redaktorzy tej książki – Stanley Perlman, Thomas Gallagher i Eric Snijder – opracowali terminową i atrakcyjną, wieloputorską książkę, która podsumowuje niezwykłą ilość informacji zgromadzonych podczas ostatniej dekady na temat nidowirusów w wyniku pracy weteranów w dziedzinie i wielu naukowców, którzy dołączyli do nich po epidemii SARS. Nidowirusy są wirusami RNA o dodatniej polarności, nazwanymi ich strategią replikacji, która obejmuje tworzenie zagnieżdżonego zestawu matrycowych RNA w pozycji 3 . Nido pochodzi od nidusa, łaciny oznaczającej gniazdo . Wirusy te mają największe i najbardziej złożone genomowe RNA, a kategoria obejmuje koronawirusy, torowirusy, arteriwirusy i roniwirusy. Zarówno koronawirusy, jak i torowirusy zawierają elementy infekujące ludzi, ale dotychczas arteriwirusy infekują tylko konie i świnie, a roniwirusy infekują tylko krewetki. Torowirusy wywołują biegunkę u bydła, koni i świń, ale są również związane z biegunką u dzieci i dorosłych. Ludzkie koronawirusy są drugą najczęstszą przyczyną (po rinowirusach) przeziębienia i podobnie jak rinowirusy, od czasu do czasu powodują również poważniejszą chorobę układu oddechowego – szczególnie u małych dzieci, osób z obniżoną odpornością i osób starszych.
Wszystkie nidowirusy mają bardzo duże genomy RNA o pozytywnej nici, a koronawirusy mają największą ze wszystkich. Stuart Siddell i Eric Snijder podkreślają w swoim wspaniałym wstępie, że wirusy wymagają dużej liczby białek, aby przeprowadzić złożony proces replikacji i transkrypcji z wykorzystaniem zagnieżdżonego zestawu informacyjnych RNA. Ponadto, i bardzo interesujące dla tych, którzy są zaangażowani w ewolucję wirusa, białka niezwiązane z tym procesem zostały włączone do wielu koronawirusów, dając pewne wirusy korzyści w określonych niszach. Siddell i Snijder twierdzą, że ewidentnie ewolucja nidowirusów jest opowieścią o ekspansji genomu , a to sprawia, że wyzwanie odkrywania tej ewolucji w jej szczegółach jest szczególnie fascynujące – a być może nawet istotne dla bardziej złożonych organizmów wielokomórkowych.
Książka jest bardzo dobrze opracowana, zawiera wiele tabel i rycin zaprojektowanych w celu zilustrowania i wyjaśnienia złożonej biologii, a także starannie przemyślanego wyboru tematów. Większość pism dotyczy koronawirusów, a autorzy wykorzystują wyrafinowaną wirusologię molekularną, która leży u podstaw obecnego rozumienia tego ogromnego rodzaju, jak również niezwykle szczegółowe badania patogenetyczne, które przeprowadzono w przypadku niektórych chorób u zwierząt – szczególnie infekcje wirus zapalenia wątroby myszy
[przypisy: proteza kończyny dolnej, terapia miorelaksacyjna, badania w kierunku cukrzycy ]

0 thoughts on “Nidoviruses”

Powiązane tematy z artykułem: badania w kierunku cukrzycy proteza kończyny dolnej terapia miorelaksacyjna